I louky mají svoji historii a své příběhy. Metodou orální historie jsme zjišťovali minulost lokalit které každoročně kosíme.
Při kosení luk se tu a tam setkáváme s lidmi, kteří na loukách dříve hospodařili. Jedná se většinou o pamětníky ve věku okolo 70 let, kteří si vyšli na louku na vycházku. Došli jsme k tomu, že pro naši práci je důležité znát historii luk a způsoby jejich dřívějšího obhospodařování. Tyhle informace nejsou většinou nikde systematicky zaznamenány, a jsou jen ve vzpomínkách pamětníků, kteří postupně odcházejí.
S pomocí grantu Nadace Veronica jsme v roce 2010 realizovali projekt, kde jsme se snažili získat informace o dřívějším hospodaření z vyprávění pamětníků. Pořídili jsme zvukové záznamy rozhovorů se šesti pamětníky. Z rozhovorů jsme se snažili získat představu o tom, jak dříve lidé louky využívali a jak vlastně louky, o které Sdružení Krajina pečuje, vznikaly. Část výsledků naší práce je k nahlédnutí v přiložených souborech. Metodickou pomoc nám poskytlo Centrum orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
Odkaz na pořad vysílaný ČRo Region Vysočina
Hlavní činností je sečení podmáčených luk s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Ve spolupráci s místním farmářem louky také vypásáme. Vedle toho budujeme tůně, vysazujeme stromořadí, věnujeme se odborné činnosti. Poměrně čerstvě se zabýváme tvorbou regionálního osiva pro louky Žďárských vrchů. Do naší činnosti zapojujeme širokou veřejnost. Aby naše působení bylo dlouhodbě stabilní, fungujeme jako pozemkový spolek a k obhospodařovaným pozemkům získáváme právní vztahy.
Číst víceSdružení Krajina je spolek sdružující lidi se zájmem o přírodu a krajinu a její praktickou ochranu.
Více o násDíky příspěvku z Nového Města na Moravě jsme mohli doplnit naše chybějící a rozbité vybavení.
Dlouhodobě realizujeme enviromentální vzdělávání v lokalitách, kde realizuje i naše další aktivity.