Sdružení Krajina - občanská organizace pro ochranu přírody

Novinky emailem

Vaše e-mailová adresa:

Opište prosím písmena z obrázku:

Aktuality

26. 10. 2009

Výsadby jsou za námi

Výsadba stromořadí na Rokytně proběhla k všeobecné spokojenosti. Celkově se akce zúčastnilo 59 lidí. Ani se nám všichni nevešli na společnou fotografii. Vysadili jsme víc než 40 stromů. Pokud se všechny ujmou, vyroste za čas podél cesty pěkné stromořadí, tvořené z velké části ovocnými stromy, jejichž plody jistě potěší nejednoho kolemjdoucího.

Děkujeme všem, kteří přiložili ruku k dílu. Děkujeme také divadelníkům ze ZUŠ Jana Štursy z Nového Města na Moravě, kteří přispěli do odpoledního programu v Počítkách představením o krtečkovi. Škoda jen, že pro nemoc nedorazili muzikanti ze skupiny Častuška blues. Snad tedy příště...


19. 10. 2009

Výsadba stromořadí 24.10.2009

Sdružení Krajina pořádá tradiční výsadbu stromořadí. Akce je určena všem, kdo mají chuť přispět ke zkrášlení zdejší krajiny. Vysazovat budeme listnaté ovocné i neovocné stromy podél cest v okolí Rokytna. Sraz účastníků je v sobotu 24.10.2009 v 10.00hod na křižovatce silnice spojující Rokytno s Vlachovicemi a cesty Podmedlovským údolím (viz přiložená mapka). Stromky i nářadí dostanete na místě, doporučujeme teplé oblečení. Počítat můžete i s drobným občerstvením, teplým čajem a rumem. 

Po dokončení výsadeb jsou účastníci zváni do Počítek, kde bude ve stodole Sdružení Krajina připraven neformální kulturní, společenský a kulinářský program. Těšit se můžete na hypernaturalistické divadelní vyprávění „O krtečkovi, který chtěl vědět kdo se mu vykakal na hlavu“ a na hudební vyprávění o daleké Rusi v podání skupiny „Častuška blues“. O společenský program se postaráme společně a kulinářský program připravuje Bohouš.

Bližší informace k výsadbám i odpolednímu programu, který je v bouřlivých přípravách, získáte na tel 777 045 586.


12. 10. 2009

Vloudila se chybička?

Sdružení Krajina více než deset let pečuje o vzácné podmáčené louky na Vysočině. Jedním z významných finančních zdrojů, ze kterého jsme v minulých letech pravidelně čerpali, byl donedávna Státní fond životního prostředí (SFŽP).
Že jste to už někde četli?
No samozřejmě, tohle jsme psali v souvislosti s komunikací s  ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Tehdy měl celý příběh šťastný konec - Státní fond životního prostředí ČR podepsal se Sdružením Krajina v pořadí již osmou smlouvu o podpoře ručního kosení a hrabání podmáčených luk na Vysočině a Pardubicku.
Stejnou anabázi, týkající se další části našich luk,  jsme absolvovali s nynějším ministrem Ladislavem Mikem. Ale ouha. Při stejných vstupních podmínkách přišel od pana ministra dopis s opačným stanoviskem. I požádali jsme pana mistra o přehodnocení a sepsali víc než stránku věcných argumentů. Výsledkem bylo, že jsme od pana ministra obdrželi dopis naprosto stejného znění jako měl dopis předchozí, lišilo se jen datum a číslo jednací. To nám přišlo divné. Možná panu ministrovi někdo omylem překopíroval do správného dopisu špatný text. Chtěli jsme tedy pana ministra požádat o schůzku. Ale jak to tak vypadá, už to asi nestihneme a budeme muset počkat na dalšího, v pořadí již třetího ministra, se kterým o této konkrétní žádosti komunikujeme.
6. 10. 2009

Konec sezóny je tu

Sdružení Krajina úspěšně zakončilo letošní sezonu lučních prací.
V průběhu června až září bylo pokoseno a shrabáno přes 150 ha podmáčených luk na území tří krajů.
Na péči o louky se podíleli 3 zaměstnanci Sdružení Krajina, 9 živnostníků, 20 brigádníků, 20 dobrovolníků z firmy SKF Ložiska, a 79 dobrovolníku z občanských sdružení Maneor, Ornitologický klub Vysočina, TJ Slavkovice a SEV Mravenec.
Děkujeme všem, kteří přiložili ruku k dílu.

2. 6. 2009

Oznámení rozhodnutí zadávacích řízení zakázek malého rozsahu

Na základě doporučení hodnotící komise rozhodla ředitelka Sdružení Krajina o výsledcích zadávacích řízení zakázek malého rozsahu na péči o podmáčené louky v sezónách 2009 a 2010. Rozhodnutí je zveřejněno v dokumentech. Námitky je možné podat do 8.6.2009. Toto oznámení je považováno za doručení rozhodnutí všem uchazečům.

21. 5. 2009

Ministr rozhodl: Státní fond ŽP pomůže rašeliništím

Před dvěma dny jsme obdrželi rozhodnutí ministra Martina Bursíka, podepsané těsně před jeho odchodem z funkce. Díky němu Státní fond životního prostředí ČR může se Sdružením Krajina podepsat v pořadí již osmou smlouvu o podpoře ručního kosení a hrabání podmáčených luk na Vysočině a Pardubicku. Uzavírá se tak dlouhé vyjednávání, o kterém jste se dočetli dříve, nejtěžší od roku 2001, kdy jsme o podporu usilovali poprvé. Nakonec se podařilo obhájit výjimečnost našeho projektu, který umožňuje zlepšovat stav mnoha desítek hektarů rašelinných luk za pomoci místních obyvatel. Aktuálně tak SFŽP ČR bude podporovat péči o 93 ha luk ve vlastnictví a nájmu Sdružení Krajina.
Chceme jmenovitě poděkovat exministrovi M. Bursíkovi za ochotu zvažovat argumenty a Jasně Flamikové, ředitelce Nadace Veronica, která významně přispěla k úspěchu jednání. Poděkování patří též kolegům z AOPK Havlíčkův Brod, Správy CHKO Žďárské vrchy, OŽPZ Pardubice a OŽP Vysočina, kteří se za projekt postavili a pomohli tak k jeho obhájení.

Starší články: <<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59  >>

ZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitKtraj VysočinaPardubický krajZvětšitNadace VIANadace VeronicaStátní fond životního prostředí